sobota, 1 lutego 2014

Hummus z białej fasoliCzy czytacie etykiety produktów w trakcie zakupów spożywczych? 
W myśl zasady "jesteś tym co jesz" staram się kupować świadomie. Niektórzy producenci utrudniają to zadanie, umieszczając na etykietach tajemnicze i niezrozumiałe dla przeciętnego kupującego hasła, przez co wybranie odpowiedniego artykułu w sklepie bywa kłopotliwe. 

Dlatego zainteresowała mnie kampania Trzy Znaki Smaku, która na celu ma zapoznanie i informowanie konsumentów o europejskim systemie ochrony produktów tradycyjnych lub regionalnych. Akcja ułatwia rozróżniać produkty z oznaczeniem trzech znaków jakości: 
Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), 
Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG),
Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS).

W ramach kampanii miałyśmy ostatnio przyjemność wypróbować kilka znakomitych produktów:Testowanie rozpoczęłam od kieliszka miodu pitnego Staropolski trójniak, pochrupałam Andruty Kaliskie i zabrałam się za przerabianie fasoli wrzawskiej.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszy hummus powstaje z namoczonej kilka godzin wcześniej suchej ciecierzycy. Z fasolą "Piękny Jaś" postępuje się podobnie, trzeba zalać ją na noc wodą, a następnego dnia ugotować. 
Idąc tym tropem postanowiłam poeksperymentować i przygotować "hummus" z białej fasoli.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego hummusu, jego przygotowanie jest łatwe, wymaga jednak właściwego doprawienia, aby osiągnąć równowagę między wszystkimi smakami. Słodyczą fasoli, kwaśnością soku z cytryny, ostrością czosnku, gorzkim smakiem sezamowej pasty tahini i świeżo mielonej soli.
 Poniżej przedstawiam mój przepis, który polecam modyfikować według własnych potrzeb, kontrolując konsystencję pasty, dodając lub odejmując dodatek wody, oliwy i soku z cytryny.

Ps. Więcej o Trzech Znakach Smaku przeczytacie tutaj.

Hummus z białej fasoli
 • 250 g suchej fasoli
 • 3 łyżki pasty tahini
 • 3 łyżki oliwy lub oleju roślinnego tłoczonego na zimno
 • 3 łyżki wody z gotującej się fasoli
 • sok z 1/2 cytryny
 • ząbek czosnku
 • sól, pieprz
 • liść laurowy
 • suszone płatki chilli
 1. Fasolę wsypujemy do miski, zalewamy zimną wodą, aby ją zakryła. Miseczkę przykrywamy talerzem i odstawiamy na noc do namoczenia.
 2. Następnego dnia odsączamy fasolę z wody, przepłukujemy ją i wrzucamy do garnka. Zalewamy kolejną porcją zimnej wody, dodajemy 1/2 łyżeczki soli oraz liść laurowy. Fasolę gotujemy aż zmięknie (ok. 1-2 h, w zależności od gatunku fasoli).
 3. Ugotowaną fasolę odsączamy z wody (zostawiamy kilka łyżek) i studzimy. Wrzucamy do wysokiego naczynia, dodajemy pastę tahini, sok z cytryny, oliwę, czosnek oraz wodę z gotującej się fasoli. 
 4. Miksujemy na gładką pastę, przyprawiamy ją solą i pieprzem do smaku, próbujemy. W miarę potrzeby dodajemy więcej oliwy lub soku z cytryny. Posypujemy suszonymi płatkami chilli.
 Tosia

3 komentarze:

Ze względu na sporą ilość przychodzącego spamu, byłyśmy zmuszone włączyć na kilka dni weryfikacje obrazkową.
Z góry przepraszamy za utrudnienia przy komentowaniu :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...