Nastał najpiękniejszy czas w roku dla miłośników gotowania! Stragany uginają się od sezonowych produktów i cieszą oczy już samym wyglądem. Większość z nich jest niezwykle zdrowa, do tego smaczna i tania. Grzechem byłoby z nich teraz nie korzystać.
Coraz bardziej rozkręcający się sezon na wiosenno-letnie owoce i warzywa zainspirował nas do ogłoszenia kolejnego tygodniowego cyklu na blogu.
W tym tygodniu, codziennie będziemy prezentowały przepisy w wykorzystaniem innego bohatera z warzywniaka. Na pierwszy ogień wybrałam raczej mało popularne warzywo.
Nie od dziś wiadomo, że szczaw świetnie się komponuje z jajkami. Dlatego znaną wiosenną zupę szczawiową podaje się z jajkiem ugotowanym na twardo. Nikt jednak nigdy nie powiedział, że eksperymenty szczawiowe powinny się skończyć na zupie. A mam wrażenie, że zazwyczaj na tym się kończą.
Dziś wróciłam z warzywniaka z dwoma pęczkami szczawiu. Z liści pierwszego pęczku zrobiłam sos w stylu pesto i dodałam go do masy na ziemniaczane kopytka. Drugi pęczek podsmażyłam na patelni z masłem, cebulą i czosnkiem. A następnie odsmażyłam z nim kopytka.
Wierzch dania wykończyłam sadzonym jajkiem, do tego szczęśliwym, bo z podwójnym żółtkiem. Kopytka posypałam jeszcze koperkiem i serem feta. I muszę przyznać, że było pysznie, może nawet smaczniej niż w formie zupy. Zachęcam do szczawiowych eksperymentów :)
A już jutro bohaterem kolejnego przepisu będą szparagi!
Kopytka ze szczawiem i jajkiem sadzonym
- Kopytka:
- 500 g ziemniaków
- 80 g liści szczawiu
- 3 łyżki ziaren słonecznika
- 3 łyżki oliwy
- żółtko
- 150 g mąki pszennej
- sól, pieprz
- Szczaw:
- 80 g liści szczawiu
- mała cebula (lub 1/2 dużej)
- ząbek czosnku
- łyżka soku z cytryny
- łyżeczka płynnego miodu
- łyżka masła
- łyżka oliwy
- sól, pieprz
- Dodatki:
- jajka sadzone (przepis tu)
- koperek
- ser typu feta
- Liście szczawiu wrzucamy do wysokiego naczynia, dodajemy ziarna słonecznika, sól, pieprz i oliwę. Całość miksujemy blenderem na pesto.
- Obrane ziemniaku gotujemy w posolonej wodzie. Gdy będą miękkie, odsączamy je z wody i przekładamy do misy.
- Do ziemniaków pesto ze szczawiu oraz 1/2 łyżeczki soli i ubijamy tłuczkiem na gładkie puree. Następnie dodajemy żółtko i stopniowo wsypując mąkę, wyrabiamy ciasto ręką do połączenia składników.
- Jeśli ciasto będzie się kleiło, dodajemy odrobinę mąki więcej.
- Gładkie ciasto przekładamy na oprószoną mąką stolnicę. Dzielimy na 3 wałeczki, zktórym wykrawamy pod skosem kopytka.
- Uformowane kopytka gotujemy we wrzącej, posolonej wodzie przez ok. 4 minuty lub do momentu wypłynięcia ich na wierzch wody.
- Na maśle i oliwie podsmażamy posiekaną w drobną kostkę cebulę. Gdy będzie szklista, dodajemy posiekany drobno czosnek oraz pokrojone drobno liście szczawiu.
- Całość podsmażamy 3 minuty. Następnie dodajemy sok z cytryny, miód, sól i pieprz do smaku.
- Po minucie wrzucamy ugotowane wcześniej kopytka i odsmażamy je krótką chwilę.
- Kopytka podajemy z jajkami sadzonymi, koperek i pokruszonym serem feta.
Bardzo ciekaw połaszenie! Pyszny widok!
OdpowiedzUsuńCudowne danie :). Rzeczywiście, poza zupą mało kto zna potrawy z wykorzystaniem szczawiu. Osobiście też nie znałam :).
OdpowiedzUsuń