Nabrałam ochoty na gęsty, orientalny sos, który będzie świetnym dodatkiem do dań z grilla i kanapek. Czyli sos w stylu indyjskiego chutney, który przyrządza się z owoców i warzyw.
Rabarbarowy sezon w pełni, dlatego uznałam, że rabarbar będzie wdzięcznym składnikiem do przygotowania słodko-kwaśnego sosu.
Od zawsze zadziwia mnie to, że uważany jest za warzywo. Tak naprawdę częściej traktuje się go jako owoc, przyrządzając rabarbarowe desery. Dowodem na to są przepisy, które uzbierałyśmy w ciągu kilku lat. Na burczymiwbrzuchu znajdziecie pleśniak z rabarbarem, racuchy z rabarbarem, pieczoną owsiankę z rabarbarem i knedle z rabarbarem. Nie ma jednak dań z wykorzystaniem go w sposób wytrawny. Czas to zmienić!
W moim rabarbarowym sosie znalazło się sporo orientalnych przypraw korzennych, a także jabłko, imbir i cebula. Dodatek octu i cukru pozwoliły zagęścić sos, zakonserwować go i wydobyć smak. Z podanych proporcji sos może śmiało być zamknięty w słoiku i trzymany w lodówce przez dwa tygodnie.
Jeśli zdecydujecie się zatrzymać smak rabarbaru na dłużej i przygotować chutney w większych ilościach, sos można śmiało pasteryzować.
A naprawdę warto, bo świetnie smakuje np. z mięsem z grilla, z różnymi serami serami, a może być też smakowitą bazą do azjatyckiego dań z woka.
- 500 g obranych łodyg rabarbaru
- czerwona cebula
- jabłko
- 2 cm korzenia imbiru
- ząbek czosnku
- 50 ml octu jabłkowego
- 250 g cukru
- łyżeczka ziaren kolendry
- łyżeczka kminu rzymskiego
- 1/2 łyżeczki suszonych płatków chilli
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- laska cynamonu
- 3 goździki
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- łyżeczka ziarenek pieprzu
- szczypta soli
- Rabarbar i jabłko obieramy, kroimy w kostkę. Cebulę drobno siekamy.
- Wszystkie składniki, razem z przyprawami, tartym imbirem, octem i cukrem umieszczamy w garnku z grubym dnem.
- Gotujemy na małym przez godzinę lub do momentu, aż chutney zgęstnieje. Od czasu do czasu mieszamy.
- W między czasie smakujemy chutney i w razie potrzeby dodajemy więcej cukru lub octu do smaku.
- Po godzinie wyciągamy przyprawy i przekładamy chutney do słoika. Masę możemy również zmiksować dodatkowo blenderem na gładki sos.
Obłędny!
OdpowiedzUsuńMuszę go zrobić.
Boski ma kolor! Kocham wszystko co z rabarbarem :)
OdpowiedzUsuńhmmm, brzmi nieźle tylko ile tej soli w końcu? pół łyżeczki czy szczypta? I tego imbiru raz czy dwa razy po 2 cm??
OdpowiedzUsuńola
Hej :)
UsuńPrzepis pisałam rok temu i widzę, że musiałam to robić na raty, albo byłam nieźle zakręcona, że nie dopatrzyłam się drobnych błędów.
Z solą proponuję dać dużą szczyptę i spróbować, a w razie czego pod koniec gotowania doprawić dodatkową szczyptą. Jeśli chodzi o imbir - wystarczy raz 2 cm korzenia.
Pozdrawiam,
Tosia.
Rozumiem :) własnie jest w garnku i robi się. Pachnie super, zobaczymy po całkowitym doprawieniu.
OdpowiedzUsuńola
Wypróbowałam go :) smak bardzo mi odpowiada, nie miałam płatków chilli więc musiałam dać mielony pieprz cayenne i cieszę się, że zmniejszyłam ilość cukru o 100 g bo wyszło i tak dość słodkie. świetnie smakuje z mięskiem, kiełbasą ale i sam na chlebek też fajny. Polecam.
Usuńola