Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! A ponieważ burczymiwbrzuchu to mój wirtualny dom, mogę śmiało krzyknąć "Honey, I'm home!". Tyle mnie tu nie było, że aż nie wiem od czego zacząć. Na opowieści o mojej podróży po Indonezji jeszcze przyjdzie czas, ponieważ planuję wkrótce serię wpisów na ten temat. Zatem powiem po prostu, że się stęskniłam i na powitanie przychodzę z szybkim przepisem w wiosennym klimacie.
Rzadko kiedy kupuję pieczywo, a jeśli nie mam czasu upiec domowego chleba, zazwyczaj robię proste podpłomyki. Nie trzeba czekać na ich wyrastanie, ani rozgrzewać piekarnika. Ciasto wałkujemy, formujemy w dowolny kształt i wrzucamy na patelnię.
Tym razem zaserwowałam je z pastą z awokado, ogórkiem, rzeżuchą, miętą i jajkami ugotowanymi na półtwardo, bo potrzebowałam zielonej mocy. Polecam na śniadanie, lunch i kolację! :)
Pełnoziarniste podpłomyki z awokado, jajkiem i rzeżuchą
Podpłomyki:
- 100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 100 g mąki pszennej typ 550 lub 650
- 70-80 ml letniej wody
- łyżka oliwy lub oleju roślinnego
- łyżeczka soli
- awokado
- świeży ogórek
- sok z 1/2 limonki
- ząbek czosnku (opcjonalnie)
- rzeżucha, mięta
- 2 jajka
- sól, pieprz
- suszone płatki chilli
- płatki drożdżowe nieaktywne (opcjonalnie)
- Mąki wsypujemy od misy, dodajemy sól. Wlewamy letnią wodę na przemian z oliwą i wyrabiamy krótko ciasto do połączenia składników w elastyczną kulę. W razie potrzeby podsypujemy ciasto mąką lub dodajemy więcej wody.
- Ciasto wykładamy na oprószony mąką blat, dzielimy na dwie części i cienko wałkujemy na krągłe podpłomyki.
- Podpłomyki wrzucamy na rozgrzaną, suchą patelnię. Smażymy po ok. 2-3 minuty z każdej strony.
- W tym czasie gotujemy jajka na pół twardo. Wkładamy je do rondelka z wrzącą wodą i gotujemy 4,5-5 minut. Następnie obstukujemy i wrzucamy do miseczki z zimną wodą. Po kilku minutach obieramy i kroimy wzdłuż na połówki.
- Awokado przekrawamy na pół, jedną część kroimy w cienkie plasterki. Obieraczką do warzyw tniemy ogórka na cienkie plasterki, które zawijamy w ruloniki.
- Drugą część awokado zgniatamy widelcem, przyprawiamy sokiem z limonki, posiekanym czosnek, płatkami chilli, płatkami drożdżowymi, solą i pieprzem.
- Gotowe podpłomyki smarujemy pastą z awokado, dekorujemy plastrami awokado, ogórkiem, ziołami i jajkiem przekrojonym na pół.
Tosia, juz nie raz pisałam, Twoje (z reszta Marty tez) zdjecia sa tak piękne, apetyczne i kolorowe, ze przydałoby sie ich więcej na blogu!!!!! Zazwyczaj jest jedno góra dwa (jedzeniowe) a powinna byc cała masa :D Jemy oczami a ta mała ilosc zdjec powoduje u mnie głód a nie najedzenia wzrokiem :D przemyślcie to <3
OdpowiedzUsuń